J. HOLEČEK: Zákon o odbornom školstve je dobrý, ale musíme ho sfunkčniť (2)

Bratislava 15. júna (TASR) - Prvými krokmi transformácie odborného školstva bude sfunkčnenie Zákona o odbornom vzdelávaní a príprave. Odborníci sa zhodujú, že táto právna norma je síce v princípe dobrá, no v praxi nefunguje. "Má dva dôležité mechanizmy, ktoré sú nefunkčné," povedal dnes pre TASR prezident Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR Jaroslav Holeček.

Bratislava 15. júna (TASR) - Prvými krokmi transformácie odborného školstva bude sfunkčnenie Zákona o odbornom vzdelávaní a príprave. Odborníci sa zhodujú, že táto právna norma je síce v princípe dobrá, no v praxi nefunguje. "Má dva dôležité mechanizmy, ktoré sú nefunkčné," povedal dnes pre TASR prezident Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR Jaroslav Holeček. ZAP dnes v Bratislave usporiadal Medzinárodnú pracovnú konferenciu k zabezpečeniu odborného vzdelávania a prípravy, ktorej súčasťou boli aj pracovné workshopy.

Jednou z hlavných tém konferencie bola aj novela Zákona o odbornom vzdelávaní a príprave, ktorá je momentálne v pripomienkovom konaní. Jej cieľom je okrem iného sfunkčniť mechanizmus, ktorý by vyhodnocoval potreby trhu práce. "Dohodli sme sa s ministerstvom práce, že prostredníctvom úradu práce a za účasti zamestnávateľov budeme spolu definovať potreby trhu práce," informoval Holeček. Výsledkom majú byť prognózy potrieb trhu práce na 5 rokov.

Druhou významnou zmenou je nastavenie výkonov škôl pre potreby trhu práce. Koordinátorom má byť v tomto prípade vyšší územný celok, do ktorého daná škola patrí. "Samozrejme je obava predovšetkým zo súkromných a cirkevných škôl, že táto právomoc môže byť zneužívaná," upozornil Holeček. Bude preto podľa neho potrebné nájsť mechanizmus, ktorý by neférovému konaniu zabránil.

Hodnotenie škôl by mohlo prebiehať na základe troch kritérií. Do úvahy prichádza uplatnenie absolventov na trhu práce i výsledky maturitných skúšok. Možnosťou je však aj hodnotenie samotných potenciálnych zamestnávateľov, ktorí by sa zúčastnili na záverečných skúškach.

Novela zákona by mala byť prijatá najneskôr do konca tohto roka. Ide však len o úpravu, ktorá dotvorí už existujúci zákon. V horizonte dvoch rokov by však podľa Holečka malo dôjsť k prijatiu "veľkej novely," ktorá by sa týkala viacerých zákonov a bola by akousi reformou odborného vzdelávania na Slovensku. "Pretože odborné vzdelávanie nemôže začať až na strednej škole, ale musí začať už na základnej škole," zdôraznil prezident ZAP SR.

ZAP v návrhu pre Ministerstvo školstva (MŠ) SR takisto presadzoval, aby sa zaviedli prijímacie pohovory do študijných odborov stredných škôl. Toto sa však v rezorte školstva presadiť nepodarilo. "Minister túto podmienku ohraničil prospechom pre prijímacie pohovory do študijných odborov na gymnáziá a stredné odborné školy," dodal Holeček.

 

 

UPOZORNENIE: Správa je rozšírená o 4. a 5. odsek. TASR ponúka k správe zvukový záznam. Obrazová redakcia vydá fotoreportáž a videozáznam.

 

 

 

har pop

 

© TASR Tlačová agentúra Slovenskej republiky. Všetky práva vyhradené.